Svečana priredba povodom Dana krunisanja kralja Tvrtka I Kotromanića

 

25.10.2024 13:00
Slika
U povodu Dana krunisanja Tvrtka I Kotromanića i Dana sjećanja na srednjovjekovnu Bosnu, u skladu sa odredbama člana 6. Pravilnika o obilježavanju značajnih datuma u našoj školi je održano niz aktivnosti.

U povodu Dana krunisanja Tvrtka I Kotromanića i Dana sjećanja na srednjovjekovnu Bosnu, u skladu sa odredbama člana 6. Pravilnika o obilježavanju značajnih datuma u našoj školi  je održano niz aktivnosti.

U petak, 25.10.2024. godine, u organizaciji Aktiva društvenih nauka (Amira Idrizović i Amra Hasić), zajedno sa kolegicama i kolegama iz drugih aktiva (Muamera Bristrić, Nazifa Sarajlić, Irma Širbegović, Zikret Lušničkić), održana je svečana priredba povodom Dana krunisanja kralja Tvrtka I Kotromanića.

Ispred Aktiva društvenih nauka učešće su uzele profesorice Azra Duraković i Emira Kavazović, a zajedno sa Aktivom građevinske struke (Irma Širbegović i Dijana Lazić) uredile su scenu i ambijent amfiteatra.

Koordinatorica aktivnosti oko organizacije priredbe bila je profesorica Jasminka Mujdžić Selimović.

Program su vodili učenici Selmin Okić i Adna Mulaomerović.

U revijalnom dijelu su učestvovali:

-referat, čitala učenica Adna Mulaomerović, pod mentorstvom prof. Amire Idrizović,

-recital "Legenda o stećku" čitala je učenica Lejla Džinić pod mentorstvom prof. Amre Hasić,

 -pjesma "Sultan Sulejman" u interpretaciji učenika Ajdina Bilajca pod mentorstvom prof. Zikreta Lušničkića,

-monolog "Ljetopis o Tvrtku I" i recital  ''O povelji kralja Tvrtka I iz 1380. godine'', čitao učenik Harun Pekarić, pod mentorstvom prof. Amre Hasić,

-pjesma "Bosna je majka moja" izvela  Merima Smajlović, pod mentorstvom prof. Zikreta Lušničkića.

Snimatelji: Elma Smajlović I12 i Ilhana Hodžić I12.

Prigodnu izložbu o obilježavanju ovog značajnog datuma u našoj historiji,  koja je  bila postavljena u holu naše škole, radili učenici I,II, III I IV razreda.

Stjepan Tvrtko I Kotromanić rođen je oko 1338 godine. Sin Vladislava Kotromanića i Jelene Šubić. Tvrtko je na bosansko prijestolje došao kao petnaestogodišnji dječak 1353. godine, a Bosnom je kao ban vladao do 1377. godine. Dana 26.10.1377. godine, krunisan je za kralja Srbije, Bosne, Primorja i Zapadnih strana u Milama kod Visokog. Tokom svoje vladavine kralj Tvrtko I Kotromanić je od srednjovjekovne Bosne stvorio respektabilnu evropsku državu, koja je doživjela političku, kulturnu i privrednu ekspanziju.

Kralj Tvrtko I poseban je i po tome što je prvi vladar Bosne koji je krenuo u protunapad na susjedne zemlje nakon što je Bosna godinama bila meta njihovih napada. U svojim osvajanjima Tvrko I je bio više nego uspješan. Pohod na Crnu Goru okončao je osvajanjima teritorija sve do Kotora. Potom se okrenuo prema Srbiji i stigao do Sjenice u današnjem Sandžaku. U Milima se krunisao kao kralj i ponio titulu kralja  Srbije, Bosne, Primorja, Humske zemlje, Donji Kraja, Zapadne strane, Usore i Podrinja.

Bosna je tada važila i za ekonomsku silu, koja je svoju privredu bazirala na bogatim nalazištima zlata, srebra, olova i drugih vrijednih metala. O kakvoj se ekonomskoj sili radilo najbolje svjedoči zlatnik koji se kovao. Tvrtkov dukat bio je četiri puta veći od osmanskog, imao je 24 karata, bio je širok četiri centimetra i težak 16 grama. Ovaj zlatnik bio je važan i zbog simbolike. Na jednoj strani se nalazio grb Bosanskog kraljevstva, sa šest ljiljana i još dva ljiljana sa strane, a na drugoj strani je bio propeti lav, simbol moći njegovog kraljevstva. O njegovoj moći govori i podatak da ga je Mletačka republika, vodeća evropska pomorska sila, upisala u zlatnju knjigu počasnih građana.

Bosanska vojska učestvovala je i u Kosovskoj bitki na strani srpskog kneza Lazara, koji je Tvrtka I molio za pomoć. Bosanska vojska je izborila pobjedu nad turskom vojskom na lijevom krilu gdje se borila i u domovinu se vratila sa neznatnim gubicima. Nakon toga se Tvrtko I okrenuo osvajanjem hrvatskih teritorija gdje je napredovao sve do Novigrada, a pod njegovom vlašću su bili svi dalmatinski otoci i gradovi osim Zadra i Dubrovnika. Tada je dobio titulu kralja Raške, Bosne, Dalmacije, Hrvatske i Primorja.

Iznenada je umro 10. marta 1391. godine, a na njegovo mjesto došao je njegov rođak Stjepan Dabiša. Tvrtko I je sahranjen u Crkvi sv. Nikole u naselju Mile kod Visokog.







0 0
© 2024 mssgradacac.skolatk.edu.ba. Napravljeno sa mojWeb 2.10.5 | LEFTOR